Having a price chart makes it so much easier to save money on groceries! You can keep track of the best prices on food items that you regularly buy, which makes it so much easier to stick to your food budget.

Many of my recipes include a breakdown of cost per serving. I use a master price chart to determine these cost breakdowns. My price chart is an essential resource for me as I decide where to purchase the many items on my shopping list.

It’s easy to put together your own price chart. Make a spreadsheet with all the food and grocery items you typically buy. Note the prices, including price per unit, for each item. You may be surprised to see how different the prices can be from one store to another.

Having a price chart makes it so much easier to decide where to buy each item on your weekly grocery list. It may be worth shopping at a few different stores to get the best bottom line price and stick to your budget.

Click on the link below to see my current price chart. This list is a work in progress and I add to it regularly, but it will give you an idea of the prices in my stores here in Massachusetts.

Real Food Real Deals Price Chart

How do these prices compare to what you find at the stores in your area? I’d love to hear about it in the comments.